Divadelní představení Lotrando a Zubejda na Univerzitě Palackého v Olomouci

20. 03. 2024
Lotrando a Zubejda je v originálním pojetí moderní bulharsko-francouzsko-česká koprodukční filmová pohádka režiséra Karla Smyczka a scenáristy Zdeňka Svěráka, kterému se inspirací stala literární předloha Karla Čapka. Z jeho slavného Devatera pohádek vybral pan Svěrák dvě, Loupežnickou a Doktorskou. Vtipně zde skloubil příběhy vzdělaného loupežníka Lotranda a rázovitého drvoštěpa, považovaného za doktora. V českých kinech byl tento filmový snímek premiérově uveden 11. září 1997.
Pohádkový příběh, podtržený vlasteneckou linkou, pojednává ve zkratce o tom, jak drvoštěp Drnec a mladý loupežnický synek Lotrando vyléčí chřadnoucí princeznu solimánskou, která je bledá, nesměje se a něco jí stále schází. Jen chůva Madla ví, co je přesně příčinou jejího soužení. Jednou z chybějících věcí je láska, která od nepaměti i v reálném životě hýbe světem a hory přenáší.
V pojetí amatérského divadelního spolku Dominika se zrodila jednoduchá a inteligentní moderní pohádka, provázená celou řadou písní vyňatých z jejího filmového zpracování. Nové podání této pohádky se stalo dne 20. 3. 2024 součástí programu Speciálně pedagogické konference na půdě Pedagogické fakulty Univerzity Palackého, kde také proběhla jeho předpremiéra. Hlas pana Svěráka, jako vypravěče uvedl děj první scény a nenuceně byl alternován v dalších pasážích vlastními replikami jiného vypravěče. Představení předcházela téměř půlroční příprava, hodinové zkoušení a vytváření individuálních možností pomoci a podpory klientům se specifickými potřebami při práci s textem. Vynaložené úsilí však přineslo obrovský úspěch. Klienti Centra Dominika Kokory podali stejně jako minulý rok v pohádce „O Koblížkovi“ neskutečný výkon, bez trémy a stresu. V zákulisí panovala velmi dobrá nálada a souhra. Diváci se bavili nezapomenutelnými hláškami z autorské dílny Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka či vtipnou úpravou jejich textů. V rámci nové verze se podařilo zachovat svéráznou atmosféru původní filmové pohádky, poetiku literární předlohy a čapkovského jazyka. Tato inspirace je patrná zejména v dialogu mladého Lotranda a drvoštěpa nebo loupežníků. Děj příběhu dotvářely malebné kulisy a kostýmy, které zhotovili zaměstnanci Centra Dominika Kokory. Smyslem pohádky je ukázat, že dobro je vždy silnější než zlo a pokud se chce, tak všechno jde.
                                                                                     
top