Hudba jako klíč ke komunikaci

24. 06. 2025  v 0:00 hodin 
Hudba jako klíč ke komunikaci: Pilotní studie ve spolupráci s Univerzitou Palackého
Dne 24. června 2025 se v našem zařízení uskutečnila pilotní studie ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci. Tématem výzkumu byl vliv hudby na rozvoj komunikace u osob se syndromem demence, přičemž studie probíhala v rámci ergoterapie.
Senioři se s nadšením zapojili do tohoto předvýzkumu, který kombinoval živou hudební produkci s cíleným pozorováním jejich reakcí. Součástí zkoumání byly verbální i neverbální projevy klientů – reakce na rytmus, zpěv, mimika, gesta nebo spontánní komunikace. Během setkání zazněly známé melodie, které evokovaly vzpomínky a často i úsměv na tváři.
Hudba dokáže otevírat komunikační kanály i tam, kde slova už dávno nestačí. Tento výzkum tak přináší nadějné poznatky pro další práci s klienty trpícími různými formami kognitivních poruch.
Děkujeme všem zapojeným klientům za spolupráci a výzkumnému týmu Univerzity Palackého za cennou inspiraci.
top