Čarodějnický rej

30. 04. 2024
Pálení čarodějnic patří dosud k velmi živým zvykům v mnoha městech i vesnicích. Filipojakubská noc z 30. dubna na 1. května byla považována za jednu z magických nocí, ve které zlé síly měly větší moc než kdy jindy. Tradovalo se také, že v tento čas přesně o půlnoci před sv. Filipem a Jakubem mohli ti nejodvážnější nalézt v černých lesích četné poklady a aby se ubránili před zlými silami, museli mít při sobě květ z kapradí, svěcenou křídu a další ochranné předměty. Lidé věřili, že v tuto noc poletují v povětří čarodějnice, které se slétají na sabat neboli „Noc čarodějnic".
V Centru Dominika Kokory se stalo již dlouholetou tradicí čarodějnické rejdění inspirované svátkem pálení čarodějnic, které v našem zařízení vypuklo dne 30. dubna a zpříjemnilo tak našim klientům úterní dopoledne. V tuto dobu si zde daly dostaveníčko čarodějnice z širokého okolí a nepřišly s prázdnou. Se snaživostí sobě vlastní upekly „Jeníčka a Mařenky palečky“ a uvařily ty nejpozoruhodnější lektvary z různých bylin, kdy některé byly dokonce i nevábných vůní z hadích ocásků, netopýřích křídel a nesměl chybět ani seniory žádaný „Elixír mládí“. Ingredience použité na lektvar po celou dobu tajily a ani slůvko neprozradily. Pouze jedna uvedla kouzelné zaříkávadlo, které však může použít jen pravá čarodějnice:
Vrbový proutek, slzy krokodýlí,
muší křidélka, křídla motýlí,
zelíčko mladé, prastarou vodu,
zamíchej, podávej na prvním schodu.“
Na všech odděleních vládla dobrá nálada a tajuplná atmosféra, která podnítila fantazii a tvořivost všech. Čarodějnice zde nebyly zlé, znaly tajemství bylin, uměly zahánět nemoci a věděly mnoho o působení rostlin, hub, kamenů, kovů, drahokamů, ale i barev a vůní.
 
 
top